ورق پانچ

ورق پانچ

یکی از سری محصولات عرضه شده توسط گروه صنعتی آهنشو، ورق پانچ می‌باشد. ورق‌‌های پانچ عرضه شده، با استفاده از بروزترین دستگاه‌های موجود تولید می‌شوند.

ورق پانچ یا ورق مشبک، قطعات فلزی هستند که در طی یک فرآیند برشی با استفاده از دستگاه های اتوماتیک CNC، پانچ فلز صورت می‌گیرد؛ که طی آن قطعات فلزهای مختلف را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، به شکل‌های متفاوت برش می دهند. به عبارت دیگر، یک فرآیند شکل دهی فلزات ¬می باشد که در آن با استفاده از پرس، پانچ به پانچ نیرو وارد می شود تا به داخل قطعات فلزی وارد شده و با برش قطعه یک حفره در آن ایجاد نماید.

استفاده از ورق پانچ به 150 سال پیش بر می گردد که صنعت و معدن بکارگرفته می‌شد. حفره‌‌های موجود به شکل های مربع، دایره، ستاره ای و لوزی روی سطح این ورق‌ها قابل مشاهده است، اما مدل دایره ای مشبک این ورق کاربرد بیشتری دارد.

دستگاه CNC قادر به پانچ ورق در ضخامت های 0/5میلی متر تا 12میلی متر دارد. و در ابعاد 1/5 تا 3 متر حفره هایی با سایز 80 میلی متر را با دقت 0/01 میلی متر انجام می‌دهد.

بعلت اینکه پانچ قابلیت فرم دهی پیچیده، سرعت بالاتر و هزینه کمتری دارد، پانچ بهتر از لیزر است. ورق های پانچ مشبک بر اساس مواد سازنده انواع مختلفی دارند. از جمله: ورق‌های پانچ مشبک، ورق گالوانیزه، ورق آجدار، ورق سیاه، آلومینیومی، استیل و … .

ورق‌های پانچ را معمولاً از فولاد های ضد زنگ، فولاد نورد سرد و گرم، آلومینیوم و … درست می‌کنند. در اوایل کارگران ساده معادن، ورق‌های فلزی را با میخ و دست سوراخ می کردند و آن را به ورق پانچ مشبک تبدیل می کردند که که به این کار پرفورمینگ می گفتند. سطح رویین ورق پانچ، کاملاً ضد لغزش است و استحکام مطلوبی در برابر انواع خوردگی و اُکسید آهن دارد.

گروه صنعتی آهنشو یکی از تولیدکنندگان این محصول است که با توجه به نیاز و کاربرد این ورق ها، یک سری تغییراتی در شکل و ظاهر آنها ایجاد می کند. به علاوه با ایجاد تعداد زیادی حفره روی سطح این ورق، این محصول به اشکال گوناگون تولید و به بازار عرضه می‌شود؛ به این ورق‌ها اصطلاحاً پانچ گفته می‌شود که دارای کاربردها، ویژگی‌ها، و انواع خاصی است. ورق پانچ، نتیجه انجام عملیات پانچ روی انواع مختلف ورقه های فلزی است.

از مهمترین انواع ورق‌های پانچ می‌توان ورق پانچ آلومینیوم، ورق پانچ سیاه، ورق پانچ گالوانیزه، ورق پانچ استیل، ورق پانچ روغنی را نامبرد.

پیمایش به بالا